6. Óda na mytí nádobí

14.04.2013 21:21

Lidé, kteří se zabývají buddhismem a jsou pokročilí v meditacích, vědí, že nelze meditovat 24 hodin denně. Protože si jsou ale vědomi příznivých účinků meditace, mají k dispozici hodně technik, které mohou střídat v praktickém životě a jejich okolí si toho nemusí ani všimnout. Ve světě je známou osobou vietnamský mnich Thich Nhat Hanh, který navštívil jednou i naši zemi. Je to človíček, jehož meditativnost je patrná už z jeho vystupování. Říká, že každou svou činnost se snaží provádět meditativně. Ve svém příspěvku na jednom pražském symposiu o tom údajně mluvil takto:

„I umývání nádobí může být posvátnou činností. Stačí si třeba představit, že umývání nádobí je jako koupat malého Buddhu. To co vypadá obyčejně je pak ve skutečnosti posvátné.
Podle mne je názor, že umývání nádobí je něco nepříjemného, názorem toho, kdo to nedělal. Jakmile stojíme u dřezu s vyhrnutými rukávy a s rukama v horké vodě, zjistíme, že to není zas tak špatné. Já si to alespoň vždycky vychutnám a jsem si plně vědom všeho: dřezu, vody, každého pohybu svých rukou. Vím, že když budu spěchat, stejně ten čas pak ztratím, protože nebude prožit na 100% a to bude škoda, protože každá vteřina života je zázrak. Fakt, že existuje neumyté nádobí a že já jej myji, je zázrak!
Každá myšlenka, každá činnost, takto ozářena plnou pozorností, je pak posvátná. Umytí nádobí trvá trochu déle, ale zato život je okamžik za okamžikem bohatší, šťastnější. Nedokážeme-li takto radostně umývat nádobí, chceme-li to mít z krku co nejrychleji, nenaučíme se tyto situace a činnosti dělat s radostí. Nenaučíme se pak vychutnávat život, ani ten šálek čaje a zákusek, kvůli kterému jsme spěchali. Při pití čaje budeme myslet na to, co bude pak, a chuť čaje a jeho vůně nám uteče, stejně jako život v radosti. Budeme vláčeni budoucností a nikdy se nenaučíme žít v přítomnosti, teď a tady.“

K těmto slovům se už nedá nic dodat. Velmi brzy, co jsem to poprvé četl, se stalo mytí nádobí činností, kterou jsem začal dělat rád (zeptejte se mé ženy nebo dětí :-)). Stále častěji si začínám uvědomovat, že každou činnost lze provádět tímto přístupem. A to je snad ta nejlepší duchovní praxe.

 

VaP
(Vybráno z mojí seminární práce z kurzu cvičitelů jógy)