5. Úvod k jógové terapii

30.04.2013 22:08

Přestože choroba nebo fyzická kondice není léčitelná, jóga jako lék může být praktikujícím prospěšná mnoha způsoby. Seznamte se se základy pro aplikaci léčivé jógy do života vašich studentů.

Timothy McCall, M.D.

Ačkoli kterýkoliv druh jógy může poskytnout zdravotní přínosy, jógová terapie zahrnuje využívání množství jógových praktik, které mají zlepšit zdravotní stav nebo pomoci v přirozeném procesu, jako je těhotenství či menopauza. Mezi tyto praktiky patří ásany (pozice fyzického těla), pránajama (dechová cvičení), meditace a řízená představivost. I když si to mnoho lidí neuvědomuje, jogíni považují stravování za nedílnou součást jógy a tedy i jógové terapie.

Proč jóga?
Léčivá jóga je svou podstatou holistickým (tzn. celostním) přístupem, který souběžně působí na tělo, vědomí a duši. Mnoho jógových praktik systematicky posiluje jednotlivé tělesné systémy, jako je srdeční a kardiovaskulární systém, plíce, svalový aparát a nervový systém. Praktikování jógy může zlepšit funkci zažívacího systému, podporovat psychickou pohodu a zlepšovat zásobování tělesných tkání kyslíkem. Vedle toho může pomoci tělu se efektivněji zbavovat odpadních látek, karcinogenů a buněčných jedů.

Většina lidí na Západě má život plný stresu, a tak jóga - a její rozšíření v podobě jógové terapie - je snad nejlepším systémem pro jeho překonávání, jaký byl dosud objeven. Vliv stresu byl vypozorován v souvislosti s množstvím zdravotních problémů, od migrény a syndromu podrážděných střev až po život ohrozující potíže jako diabetes, osteoporóza a srdeční choroby. Pod vlivem trvale zvýšené hladiny stresových hormonů - především cortisolu, dochází k oslabování imunitního systému. A tady opět může pomoci jóga.

I když jóga může sama o sobě zmírnit hodně problémů, stává se obzvláště účinnou jako doplněk k jiným způsobům zdravotní péče - jak alternativní, tak i klasické. Na základě studií vychází např. najevo, že jógová terapie může zmenšit vedlejší efekty chemoterapie nebo ozařovací léčby pro pacienty se zhoubným nádorem a usnadňuje zhojení po operaci bypass. Během klinických zkoušek bylo u mnoha pacientů s astmatem, diabetem 2.typu (známého jako diabetes vysokého věku) nebo vysokým tlakem krve možno snížit dávky léků či některé léky i vysadit, jestliže začali s pravidelným praktikováním jógy. Snížení dávek léků znamená méně vedlejších efektů a občas i podstatné úspory nákladů na léčbu.

Oddělené kroky
I když může jóga být účinnou léčbou, většinou je to zdlouhavý proces. Klíčem k úspěšné jógové terapii je postupný přístup, který se ukazuje jako bezpečnější a efektivnější než agresivnější postupy. Nejlépe je zahájit jógovou terapii coby lék zvolna a zvyšovat její intenzitu a délku trvání cvičení jen tak, jak dovolují okolnosti. Pro některé studenty - zvláště pro ty, kteří mají vážné zdravotní problémy, může terapie začít s jednou nebo dvěma pozicemi či s jednoduchým dechovým cvičením, dokud student nezvládne vyšší zátěž.

V jedné lekci s jógovou terapií je ideální, pokud si dáte za cíl naučit studenta jen tolik, kolik je schopen cvičit doma sám. Je lepší naučit menší počet věcí dobře, než je nechat zkoušet více, ale nepřesně. Výjimku tohoto pravidla můžete udělat, když učíte nějakou sestavu, abyste vyvolali úlevu pro konkrétní potíže a jen část této sestavy může být použita jako domácí cvičení. Zkušenější studenti však mohou být schopní zvládnout více.

Jeden oblek nepadne každému
Zřejmě nejčastější nepochopení, které potkávám ve vztahu k jógové terapii, je to, že lze doporučit jednu konkrétní pozici nebo sestavu, která působí léčivě na určitou nemoc. Lidé se mě například často ptají, kterou pozici by měli dělat při bolestech v bederní oblasti nebo při Parkinsonově chorobě. Odpovědí je však to, že to závisí na více faktorech.

Žádní dva lidé nejsou stejní. Každý máme své zatuhlé a oslabené místa jinak, různou úroveň zdravotního stavu a tělesné zdatnosti a různý stupeň zkušeností s jógou. Dokonce i lidé, kteří se nachází ve stejném stadiu choroby - řekněme třeba karcinomu plic - mohou mít odlišné příznaky, rozdílný stupeň léčby a různou délku času, který chtějí věnovat praktikování jógy. Mnoho lidí má více než jeden příznak choroby a cvičení, která byste běžně navrhovali na jeden příznak by mohla zhoršovat jiný. Kterýkoliv z těchto faktorů má velký vliv na vaše doporučení jógových praktik.

Při svých cestách po Indii a USA, kdy zkoumám jógovou terapii, zaznamenávám, že učitelé, kteří píší knihy a články s doporučením konkrétních sestav pro jednotlivé příznaky, často sami nepoužívají tyto sestavy, když sami pracují se studenty. Místo toho zkoumají každého jednotlivce zvlášť a rozhodují, co by bylo nejlepší v jeho konkrétním případě. Co účinkovalo jeden den, nemusí další den fungovat - např. když se nepohodnete s partnerem nebo ulehnete s nachlazením. I ve škole kundalíní jógy (ve stylu podle Jógi Bhajana), kde se doporučují pro určité potíže konkrétní sestavy očistných cviků (tzv.krijí), se učitelům předepisuje zdrženlivost při rozhodování, zda je jednotlivý cvik vhodný a zda má být doporučovaná délka jeho trvání upravena.

Považujte doporučované sestavy jako výchozí bod k rozhodování, jakou léčbu doporučit studentovi, nepokládejte ji za kuchařský předpis. Někdy zvolíte to, co se zdá být nadějné, ale nebude to fungovat, když to student začne provádět. Nepřirozené dýchání, vypoulené oči nebo potíže s prováděním sestavy doma jsou signály, že byste asi měli zkusit jiný přístup. Je potřeba být pečlivý a pozorný, všímat si maličkostí a přizpůsobovat svá doporučení podle okolností. To jsou přístupy, kterými se vyznačuje dobrý jógový léčitel.

 

Dr. Timothy McCall je certifikovaný odborník na vnitřní lékařství, lékařský dopisovatel Yoga Journalu a autor právě vycházející knihy Yoga as Medicine (Jóga jako lék). Je možné ho najít na www.DrMcCall.com.


Leden 2006

(Přeloženo z www.yogajournal.com/teacher/1878_1.cfm)